کاربرد انواع چهار پهلو

چهار پهلو ها در اکثر صنایع و سازه های صنعتی و ساختمانی کاربرد دارند. این مقاطع به دلیل داشتن شکل چهارگوش، تختی سطوح و بازه گسترده آلیاژی، قابلیت ویژه ای در مونتاژکاری، جوشکاری و ماشینکاری دارند که موجب انتخاب آن ها توسط طراحان ماشین آلات و صنعتگران می شود. چهار پهلوها در دو نوع نرمال و ترانس تولید می شوند که در ادامه به شرح مختصری از کاربرد هر دو نوع چهار پهلو می پردازیم.
چهار پهلو نرمال  اکثرا در مواردی استفاده می شود که دقت ابعادی و کیفیت سطح مطرح نمی باشد. این چهار پهلو ها به مراتب در سازه ها ، انواع قطعات صنعتی ، شاسی ماشین آلات صنعتی ، ریل های جرثقیل سقفی و دروازه ای و…استفاده می شوند.
عمده کاربرد چهار پهلو ترانس در چهار پهلو دستگیره انواع درب ها، قفل ها، چهار پهلو کلیدهای صنعتی، خارهای فولادی تخت، شلف های فلزی و لوازم دکوراتیو منزل، صندلی های فلزی ، لوسترسازی، فرفورژه ها، لوازم تزیینی و … می باشد. چهار پهلو ترانس در مواردی که دقت ابعادی و کیفیت سطح بالا نیاز باشد استفاده می شوند و تفاوت آن ها نسبت به چهارپهلو نرمال همین ویژگی ها می باشد.
به عنوان مثال در صنایعی که محصول نهایی آبکاری کروم یا گالوانیزه می شود، باید از چهار پهلو ترانس استفاده شود زیرا کیفیت سطح چهار پهلو (براق و صیقلی بودن آن) روی کیفیت نهایی سطح محصول (مانند: لوسترها و لوازم دکوراتیو تزیینی) اثر زیادی دارد. لازم به ذکر است در محصولاتی که دقت ابعادی بالا مورد نظر است (مانند: خارهای فولادی تخت و چهار پهلو دستگیره ها) چهار پهلو ترانس استفاده می شود.
تصاویر زیر بخش کوچکی از کاربرد چهار پهلو ها را که در بالا ذکر شد نشان می دهند :
خار تخت فولادی
شلف فلزی
دستگیره درب
صندلی مدرن

متریال چهار پهلو و کاربرد آن

چهار پهلو ها بسته به متریالی که دارند در حوزه های مختلفی از صنعت استفاده می شوند. می توان گفت چهار پهلو آهن بیشترین کاربرد را در صنعت دارد.البته لازم به ذکر است منظور از چهار پهلو آهن بازه گسترده ای از چهار پهلو های فولادی می باشد زیرا که عمدتا در بازار فروش این محصولات استفاده از عبارت چهار پهلو آهن متداول تر است. برای مثال در تولید خار تخت فولادی از چهار پهلو ترانس فولادی استفاده می شود ، زیرا سختی متریال چهارپهلو در این مورد مهم بوده و در مواردی نیاز به عملیات حرارتی جهت سختکاری بیشتر چهار پهلو هم می باشد.
چهار پهلو برنجی از پرکاربرد ترین چهارپهلو ها در حوزه لوسترسازی و لوازم تزیینی می باشد که دلیل آن هم شکل پذیری بسیار بالای  این چهار پهلو ها می باشد.
چهار پهلو مسی و آلومینیومی هم به طور عمده در صنعت برق کاربرد ویژه ای دارند. این چهارپهلوها هادی خوبی برای جریان الکتریسیته می باشند. البته گفتنی است که از چهار پهلو آلومینیومی در ساخت لوازم و سازه های سبک وزن به دلیل پایین بودن چگالی این چهارپهلو ها استفاده می شود.
چهار پهلو مسی
چهار پهلو برنجی
فیس بوک
توییتر
لینکدین
در این مقاله:
چهار پهلوها در اکثر صنایع صنعتی و ساختمانی کاربرد دارند. این مقاطع به دلیل داشتن شکل چهارگوش و تختی سطوح کاربرد ویژه ای در صنعت دارند.